२०७९ असार १५
  • काठमाडौँ

राजसंस्थाविना प्रजातन्त्र टिक्दैनः ज्ञानेन्द्र शाह

काठमाडौं । पूर्वराजा ज्ञानेन्द्र शाहले राजसंस्थाविना प्रजातन्त्र टिक्न नसक्ने बताएका छन्।दसैँको अवसरमा आज शुभकामना सन्देश जारी गर्दै उनले नेपाल जस्तो मु”लुकमा राजसंस्था विना प्रजातन्त्र नटिक्ने दाबी गरेका हुन्छ देशको तत्कालीन परिस्थिति

ले बेग्लै जिम्मे”वारी” ग्रहण गर्न बाध्य तुल्याए को भन्दै उनले प्रजातन्त्रविना राजसंस्था र “राज”संस्थाविना प्रजातन्त्र टिक्न नसक्ने बताएउनले राजतन्त्र अन्त्यपछि पहिलोपटक राजसंस्था को पक्षमा स्पष्ट सन्देश दिएका हुन्।जुनसुकै वि’चारमा आब”द्ध भए पनि राजसंस्थाका विषयमा सबै पक्षएक ठाउँमा आउने पूर्व

राजा शाहको विश्वास छ।” पूर्वराजा ज्ञानेन्द्र शाहले देशको तत्का लीन परिस्थि तिले आफूलाई बेग्लै जिम्मे वारी ग्रहण गर्न बाध्य तुल्याए पनि प्रजातन्त्र बिनाको राजसंस्था र राजसंस्था बिनाको प्रजा तन्त्र हाम्रोजस्तो मुलुकमा सान्दर्भिक हुनसक्दैन भन्ने वोध गरेको उल्लेख गरेका छन् ।

विजया दशमीको अवसरमा देशवासीमा भिडियो सन्देश जारी गर्दै उनले देश भित्र र बाहिर रहे –बसेका सम्पूर्ण नेपालीहरुमा शान्ति र सुखको लागि शुभकामना व्यक्त गरेका छन् । सन्देश मा उनले भनेका छन्, ‘हाम्रो समाज सनातनिक आदर्श र पुर्ख्यौ ली पौरखबाट पृथक छैन ।

“तर हाम्रो राजनीति र राजकाजी चा,लचलन त्यसअनुरुप हुन सकेन ।’ लोक कल्याणका हेतु राजनीतिक स्वच्छता, जनप्रिय ता र जनआ कां क्षा पूर्तिको दिव्य मान्यतामा आधारित हुनुपर्ने भए पनि राजनीतिक व्यवस्था आफू, आफ्नो समूह र त्यसभित्र को गुट उपगुटमा अल्झिएको उनको भनाइ छ ।

उनले प्रश्न गरेका छन्, ‘कोरोनाको महामारी, अनेक प्राकृतिक विपत्ति, बेरोजगारी, महँगी र अस्थिरताको भूमरीमा फसे,,का आम नेपालीले सत्य सेवा तथा लोकहितको अनुभूति गर्न पाइ रहेका छन् त ?’ कुनै पनि परिवर्तनको मर्म देश सँग अन्तरसम्ब न्धित हुने भन्दै उनले त्य,,सको प्रभाव जनताले आफ्नो दैनिक जीवनमा अनुभूत गर्न सक्नुपर्नेमा जोड दिएका छन् ।

“दुर्भाग्यवस्, शिक्षा तथा स्वास्थको व्यापारी करण, विकास निर्माणका कामको भ्रष्टीकरण प्रशासनिक र राजनीतिक पेसाले सीमित व्यक्ति लाई फाइदा पु¥याउने र न्यायिक क्षेत्रमा उत्पन्न विचलनले सबैतिर निराशाको बादल छाएको छ,’

“सन्देशमा उनले भनेका छन्, ‘त्यसैगरी सार्व भौमि,,कता, राष्ट्रियता र राष्ट्रिय एकता दुर्लभ गराउने, मौलिक धर्म संस्कृति संकटमा पार्ने, राष्ट्र हितमा केन्द्रित रहनुपर्ने परराष्ट्र नीति असन्तु लित भइ राष्ट्र सुरक्षा स्वार्थमा चुनौती थपिएकाले हाम्रो मन पोलेको छ ।

“हरेक नेपालीलाई आफ्नो स्वतन्त्र विचार र आस्थाको अधि कार हुने उल्लेख गर्दै पूर्व राजा ज्ञानेन्द्रले भनेका छन्, ‘राज संस्था वैचारिक आस्थाका आधारमा विभेद गर्दैन, त्यो हाम्रो मान्यता पनि होइन, न त परम्परा ।शाह वंशीय राजपद्धति को

इतिहासले राष्ट्रिय आवश्यकता र जनचाहनाको परिधि बाहिर कुनै पनि समस्याको समाधान नखोजेको र नखोज्ने पनि उनले प्रस्ट पारेका छन् ।देश भक्ति र राष्ट्र प्रतिको भावना मानिसमा दबित भए पनि नामेट हुन सक्दैन ।”योग्य समयमा समुचित

तरिकाबाट त्यो प्रष्फुटित हुने गर्दछ,’ सन्देशमा उनले भनेका छन्, ‘केही समय यता जिम्मेवार एवं देशभक्त नागरिकह रुबाट राष्ट्रको चिन्ताले व्याकुल भई व्यक्त विचारहरुलाई हामीले राष्ट्र, राष्ट्रिय अनुराग र निष्ठामात्र प्रकट गरेको नभई आम नेपालीमा राष्ट्रवादी चेतको सञ्चारसमेत गराएको रुपमा बुझेका छौं ।’

“प्रजातन्त्रिक, प्रगतिशील या अन्य जुनसूकै वि,,चारप्रति अस्थावान भए पनि राष्ट्रपतिको श्रद्धाले सबै नेपालीलाई एउटै मालामा उन्ने विश्वास आफूले लिएको उनले प्रस्ट पारेका छन् । “अतितका गौरवपूर्ण विधि, व्यवस्थालाई सम्झेर विद्यमानका

नमिल्दो स्थितिलाई सुधार्ने सकारा त्मक र देश सुहा,,,उँदो राजनीति राज्य व्यवस्थाका सबै क्रियाशील शक्तिहरुबाट सही सोच राख्नु देश र जनताको हितमा उपयुक्त अनुभूति हो भन्ने हाम्रो धारणा छ,’ सन्देशमा उनले भनेका छन्, ‘देशभन्दा माथि हामी कोही पनि छैनौं ।

“श्री नवदुर्गा भवानीले सबै नेपालीमा राष्ट्र क र्तव्य निर्वाह गर्न सामर्थ प्रदान गरुन्, यही हाम्रो कामना छ । जय नेपाल ।

२०७८ आश्विन २६, मंगलवार २२:५६ 0 Minutes 176 Views

यहाँ प्रकाशित कुनै समाचारमा तपाईंको गुनासो भए हामीलाई इमेल गर्न सक्नुहुनेछ । यही इमेलमा तपाईंले आफ्नो विचार वा विश्लेषण, सल्लाह र सुझाव पनि पठाउन सक्नुहुनेछ । हामीसँग तपाईं फेसबुक र ट्विटरमा पनि जोडिन सक्नुहुन्छ । हामीसँग तपाईं फेसबुकट्विटरमा पनि जोडिन सक्नुहुन्छ ।

ताजा समाचार