२०७९ असार १८
  • काठमाडौँ

त्यो बिहान जब तेजबहादुरलाई भतिज लोकबहादुरले देखे त्यसपछि

संखुवासभाको मादीमा ६ जनाको ज्या’न लिने भतिज नाता पर्नेले गरेको प्रहरीको प्रारम्भिक अनुसन्धानबाट खुलेको छ। उमलिङको खोला गाउँमा सोमबार एकै परिवारका ६ जनाको ज्या’न लिएको आरोप २५ वर्षीय भतिज पक्राउ परेका हुन्। बौदमान कार्कीका जेठो दाजुका भतिजलाई घट्नामा सं’ल’ग्न भएको आरोपमा उनलाई प्रहरीले पक्राउ गरेको हो।

५ दिन लामो अनुसन्धानपछि प्रहरीले लोकबहादुरलाई पक्राउ गरेको छ। घट्ना घटाएपछि पनि लोकबहादुर घरमै थिए। उनले एक्लै सबैको ज्या’न लिएको स्वीकार गरिसकेको अनुसन्धानमा सं’लग्न एक प्रहरी अधिकारीले बताए।

प्रहरीले घट्नाको आरोपमा पाँच दिनपछि आफन्तलाई नै पक्राउ गरी थप अनुसन्धान थालेको छ। पक्राउ परेका उनको घर घटना स्थलबाट करिब डेढ सय मिटर टाढा रहेको जिल्ला प्रहरी कार्यालय संखुवासभाका डिएसपी लालध्वज सुवेदीले बताए। लोकबहादुरले सुरुमा तेजबहादुरलाइ ज्या’न लिने क्रममा जोड ले चि’च्या’एर कराएको थाहा पाएपछि परिवार नै सखाप बनाएको प्रहरीलाई बताएका छन्।

तेजबहादुरले आफूलाई पहिला नराम्रो शब्द प्रयोग गरेको लोकबहादुर ले बदला लिन अघि बढेका थिए। उनि माथि उकालो लाग्दै गरेको देखेपछि आँगनमा रहेको दाउरो टिपेर उनी तेजबहादुरलाई प्रहार गर्न अगाडि बढेको बताएका छन्। डिल उक्लिँदै गरेका तेजबहादुरलाई पछाडिबाट टा’उकोमा प्र’हा’र गरेका थिए।

तेजबहादुरको ज्यान लिने क्रममा जोड ले चि’च्या’एर कराएको थाहा पाएपछि उनकी श्रीमती कमला कार्की र बुहारी रञ्जना कार्कीले देखेपछि घटनास्थलमा पुगे। त्यसपछि उनले उनीहरुलाई पनि ल’खे’टी ल’खे’टी ज्या’न लिएको बताएका छन्।

‘ए यो लोकेले मा’र्‍यो भन्दै आउँदा उनलाई पनि हि’र्का’एको बताएका छन्,’ एक स्थानिएले भने। सासु ढ’लेको देखेपछि बुहारी अगाडि बढ्दा उनलाई पनि हि’र्का’एको लोकबहादुरले बताएका छन्। आमा र हजुरआमालाई ह’ ‘त्या गरेको ८ वर्षका विपिन कार्की र पाँच वर्षीया गोमा कार्कीले देखेपछि प्रमाण मेटाउन लोकबहादुरले उनीहरुलाई लखेटेर बारीमा ह’ ‘त्या गरेका थिए ।

‘दुई नातिनातिना दौ’डा’दौ’ड गर्दैगर्दा उनीहरूलाई ले’खे’टी ल’खे’टी दा’उ’राले हि’र्का’एको प्रहरी सामु उनले बताएका छन्। त्यसपछि घरमा पसेर लोकबहादुरले कुँडो पकाइरहेकी ८४ वर्षीया पार्वतीको ह”त्या गरेको अनुसन्धानमा संलग्न एकजना अधिकृतले बताए ।

कुँडो पकाएको ठाउँमै पार्वताको शव फेला परेको थियो। उनीसँगै अर्का एक व्यक्तिलाई पनि ह’ ‘त्यामा सहयोग गरेको आ’शं’का’मा अनुसन्धान भइरहेको प्रहरी स्रोतले बताएको छ।

जग्गा किन्ने तयारीमा रहेका कार्की परिवारको ह’ ‘त्या आर्थिक कारणले भएको सुरुमा अनुमान गरिएको थियो। तर घरमा भएको नगद र गरगहना सुरक्षित भेटिएपछि प्रहरीले अन्य रिसिबीका कारण भएको हुनसक्ने अनुमान गरेको थियो। उनी घट्ना पछि अनुसन्धानमा प्रहरी खटिएका बखत त्यतै देखिन्थे, पत्रकार तथा स्थानीयसँग घटनाबारे कुराकानी पनि गर्थे।

२६ बर्षीय लोकबहादुर कार्कीले कक्षा ८ सम्म पढेपछि पढ्न छोडेको छिमेकी चन्द्रबहादुर थापाले जानकारी दिए । थापाका अनुसार घरमा पनि उत्ति काम नगर्ने कार्की मलेसिया र कतार काम गर्न गए पनि बर्षदिन नपुग्दै फर्किएर गाउँमा बस्दै आएका थिए ।

६ बर्ष अगाडि मलेसिया गए पनि १० महिनामा आफु विदेश जाँदाको ऋण समेत नतिरी फर्किएको थापाको भनाई छ । त्यसको डेढ बर्षपछि पुनः बैदेशिक रोजगारीको लागि कतार पुगे नौ महिना नपुग्दै घर फर्किएको थियो । कार्की कहिले राती घर बास नआउने, कहिले राती घरबाट हराउने, गाउँका बेकामे केटाहरुसँग बिना काम डुलिहिड्ने जस्ता ब्यावहार गर्दै आएको थापाले बताए । ‘म’रेर जाने ठुलो बाले जस्तै मैले पनि सम्झाउथे, कराउँथे यहि पारा हो भने त मेरो पनि ज्या’न जोखिममा रहेछ’, थापाले भने ।

गत चैत २६ गते आमा बितेपछि बुवा र भाई सहित तीन जनाको परिवारमा लोकबहादुर बस्दै आएका थिए । ह’ ‘त्या गरिएको तेजबहादुरको घरमा उनको आमा बे’हो’स भएपछि उपचारको क्रममा झापामा मृत्यू भएको थियो । उनको आमाको मृत्युको कारण पनि तेजबहादुर नै भएको लोकबहादुरले आरोप लगाउदै आएको छिमेकीहरुले बताउने गरेका छन् । ह’ ‘त्याको खबर छिमेकीलाई लोकबहादुरले नै दिएको थियो ।

झट्ट हेर्दा ‘सामान्य’ लाग्ने उनले कसरी यतिधेरै मानिसको ह’ ‘त्या गर्लान्? सुरूमा त प्रहरी नै अन्योलमा थियो। प्रहरीले मृतक परिवारसँग कसैको केही ‘रि’सरा’ग’ थियो कि भनेर खोजी गर्‍यो, तर केही पनि फेला पार्न सकेन। जिल्ला नै ‘सि’ल’ गर्दा पनि शं’का’स्प’द मानिस भेटिएन। त्यसपछि प्रहरीले घटना भएको क्षेत्र वरिपरिलाई नै आधार बनाएर अनुसन्धान गर्न थालेको थियो। दुई परिवारको बिचमा पहिले आर्थिक लेनदेन समेत देखिएको छ। तर लोकबहादुरको परिवारले तेजबहादुरलाई उक्त रकम तिरिसकेको पाइएको छ।

प्रहरीले सबै अनुसन्धान सकेर आजै उनलाई सदरमुकाम खाँदबारी लैजाने तयारी गरेको छ। आइतबार सदरमुकाममा पत्रकार सम्मेलन गरेर सार्वजनिक गर्ने भएको छ। घटनाको अनुसन्धानका लागि प्रहरीको केन्द्रीय अनुसन्धान ब्यूरोबाट डीएसपी रुगम कुँवरको नेतृत्वमा प्रहरी पुगेको छ।

जिल्ला प्रहरी कार्यालयका डीएसपी लालध्वज सुवेदी, संघीय प्रहरी इकाइबाट एसपी भीम दाहाल र प्रदेश नम्बर १ का प्रहरी प्रमुख डीआईजी अरुणकुमार बिसी नेतृत्वको टोली पनि घटनास्थल पुगेको थियो। घटनाको ५ दिनपछि प्रहरीले ह’ ‘त्या अभियुक्त समातिएका हुन्।

२०७८ भाद्र २६, शनिबार १३:०८ 0 Minutes 174 Views

यहाँ प्रकाशित कुनै समाचारमा तपाईंको गुनासो भए हामीलाई इमेल गर्न सक्नुहुनेछ । यही इमेलमा तपाईंले आफ्नो विचार वा विश्लेषण, सल्लाह र सुझाव पनि पठाउन सक्नुहुनेछ । हामीसँग तपाईं फेसबुक र ट्विटरमा पनि जोडिन सक्नुहुन्छ । हामीसँग तपाईं फेसबुकट्विटरमा पनि जोडिन सक्नुहुन्छ ।