२०७९ असार १४
  • काठमाडौँ

महिलाहरु विवाहपछि मोटाउने पुरुष दुब्लाउनु को कारण यस्तो छ हेर्नुहोस

हामीले धेरै महिलाहरु विवाहपछि मोटाउँदै आएको देखेका छौं । प्रायः ‘स्लिम’ बन्न मन पराउने महिलाहरु विवाहपछि एक्कासी मोटाउने कारणबारे एक अनुसन्धान भएको छ ।

अनुसन्धानका अनुसार भर्खर विवाह गरेका महिलाहरु निकै खुशी हुने गर्छन् । आफ्नो समस्याहरुको समाधान गर्ने श्रीमानले गरिदिने साथै धेरै किसिमले महिलाहरु ढुक्क हुने कारणले गर्दा महिलाहरुको तौल बढ्न जान्छ ।

त्यस्तै, विवाहपछि महिलाहरुको दिनचर्या अलग हुने गर्छ । उनीहरुको सुत्ने, उठ्ने तथा खाने समय सबैमा परिवर्तन हुन्छ । यो समय परिवर्तन पनि मोटाउनुको मुख्य कारण हो । खानपानको तरिका, परिकार र समयको फरकले गर्दा विवाहित महिला छिट्टै मोटोपनको शिकार हुन पुग्छन् घरको नयाँ सदस्य भएका कारण परिवारका सदस्यले सुरुमा धेरै खान प्रोत्साहन गर्ने भएकाले पनि महिलाहरुको तौल बढ्नु स्वाभाविक हो ।

धेरै महिलाहरुको सुत्ने र उठ्ने समय बदलिएका कारण पनि शरिरको तौल बढ्ने हुन्छ । त्यस्तै, अधिकांश महिलाहरु विवाहपछि घरभित्रकै काममा व्यस्त हुन्छन् । बाँकी फुर्सदको समयमा सुत्ने र टिभी हेरेर बिताउने गर्दा शाररिक रुपमा निष्क्रिय हुन्छन ।

अनुसन्धानका अनुसार विवाहपछिको परिवर्तित जीवनशैलीले महिलाहरुको शरीरमा हर्मोनले परिवर्तन आउछ जुन मोटोपनको कारण बन्नसक्छ । विवाहपछि बिस्तारै महिलाको उमेरमा पनि वृद्धि हुँदै जान्छ । उमेरको वृद्धिसँगै महिलाको मेटाबोलिजम कम हुन जान्छ र शाररिक रुपमा निष्क्रिय नभएको खण्डमा शरीरमा भएको बोसो पग्लिन सक्दैन र उनीहरुको मोटाइ बढ्न थाल्छ !

२०७८ श्रावण ३०, शनिबार ०३:५१ 0 Minutes 239 Views

यहाँ प्रकाशित कुनै समाचारमा तपाईंको गुनासो भए हामीलाई इमेल गर्न सक्नुहुनेछ । यही इमेलमा तपाईंले आफ्नो विचार वा विश्लेषण, सल्लाह र सुझाव पनि पठाउन सक्नुहुनेछ । हामीसँग तपाईं फेसबुक र ट्विटरमा पनि जोडिन सक्नुहुन्छ । हामीसँग तपाईं फेसबुकट्विटरमा पनि जोडिन सक्नुहुन्छ ।

ताजा समाचार