२०७९ भाद्र १
  • काठमाडौँ

१६ वटा चिनियाँ लडाकू विमान एक्कासी मलेसियाको समुद्री सिमामा प्रवेश, चिनियाँ राजदूतलाई बोलाइयो

एजेन्सी। दक्षिण चीन सागरको विवादित क्षेत्रमा १६ चिनियाँ लडाकू विमानको उपस्थितिपछि मलेसियाले चिनियाँ राजदूतलाई बोलाएको छ।मलेसियाले  चिनियाँ सेनाले आफ्नो समुद्री सिमानामा उडान गरेको आरोप लगाएको छ ।

दक्षिण चीन सागरमा संकास्पद गतिविधिहरू देखिएपछि मलेसियाका विदेश मन्त्रीले सोमबार लडाकू विमानमार्फत चिनियाँ कार्गो जहाजहरूको पिछा गरेका छन् ।
उनले घटनालाई ‘राष्ट्रिय सार्वभौमिकताको लागि गम्भीर खतरा’ भने।

यद्यपि चीनले उसको विमानहरूले अन्तर्राष्ट्रिय कानूनको पूर्ण पालना गरेको दाबी गरेको छ ।मलेसियाली वायुसेनाका अनुसार चिनियाँ हवाईजहाज २७ हजार फिटमा ‘रणनीतिक फर्मेशन’ मा उडान गर्दै थिए र मलेसियाको तटमा ११० किलोमिटर जति नजिक पुगेका थिए।

विज्ञप्तिमा यी विमानहरुमा सम्पर्क गर्नका लागि  प्रयास गरिएको थियो तर कसैले जवाफ दिएनन् ।त्यसपछि मलेशियन लडाकू विमानहरुले उडान र निरीक्षण गर्‍यो।

परराष्ट्रमन्त्री हिशमुद्दीन हुसेनले चिनियाँ विमान मलेशियाको समुद्री सीमामा प्रवेश गरेमा आपत्ति जनाएका छन् ।उनले यस सम्बन्धमा चिनियाँ राजदूतलाई बोलाइएको वताए ।  चीनले लगभग सम्पूर्ण दक्षिण चीन सागरलाई आफ्नो दावी गरेको छ, तर मलेसिया, फिलिपिन्स, ब्रुनेई, ताइवान र भियतनामले यसको दावीको विरोध गर्दछ।,

यो ,दशकौं पुरानो विवाद हो, तर विगत केही वर्षदेखि  तनाव बढेको छ।चीनले यस क्षेत्रमा आफ्नो हस्तक्षेप बढाइरहेको छ। चीनले यहाँ कृत्रिम टापुहरू पनि निर्माण गरिरहेको छ र भन्छ कि यो शान्तिमय उद्देश्यका लागि त्यसो भइरहेको छ।-बिबिसीबाट

२०७८ जेष्ठ २१, शुक्रबार १२:२६ 1 Minute 126 Views

यहाँ प्रकाशित कुनै समाचारमा तपाईंको गुनासो भए हामीलाई इमेल गर्न सक्नुहुनेछ । यही इमेलमा तपाईंले आफ्नो विचार वा विश्लेषण, सल्लाह र सुझाव पनि पठाउन सक्नुहुनेछ । हामीसँग तपाईं फेसबुक र ट्विटरमा पनि जोडिन सक्नुहुन्छ । हामीसँग तपाईं फेसबुकट्विटरमा पनि जोडिन सक्नुहुन्छ ।