२०७९ श्रावण २९
  • काठमाडौँ

विद्यालय हिँडेको पाँच मिनेटमा डोजरको सिकार बने गगन

मुसिकोट नगरपालिका २ का १४ वर्षीया गगन रायमाझीले झोला बोकेर घरबाट विद्यालय निस्किएको पाँच मिनेट नहुँदै डोजरले फालेको ढुंगाले लागेर ज्या’न गुमाए । उनी मुसिकोट नगरपालिका ३ को पृथ्वी माविमा कक्षा ९ मा पढ्थे ।

घ’टना सुनेर आमा कल्पना रायमाझी अझै मूर्छित छन् । हुर्केको एक्लो छोरा गुमाउँदा बुबा हरिबहादुर रायमाझीका आँखा ओभाएका छैनन् । सिंगो विद्यालय शोकमा छ । शुक्रबार गगनको शोकमा पृथ्वी माध्यमिक विद्यालय बन्द गरियो ।

‘गगनको चन्चलता सम्झिएर विद्यालय बस्नै सकिएन । ठूलो सम्भावना भएको साथी गुमाएका छौँ,’गगनका साथी निशान्त घिमिरेले भने,‘परिवारमा अझै कति पीडा भएको होला । गगन सधैँ साथीहरूसँग विद्यालय हिँड्थे । बिहीबार पनि साथीहरूसँग नै थिए । तर, अरूभन्दा केही अगाडि ।

एक्कासि डोजरले पल्टाएको ढुंगाले गगनलाई लाग्यो । उनी अचेत भएर सडकमा पल्टिए । साथीहरूले केही पर भएकी पृथ्वी माविकी शिक्षिका सम्झना कार्कीलाई खबर गरे । शिक्षिका हतारमा दौडिएर गगन ढलेको स्थानमा पुगिन् ।

उनले रग”ताम्य र अचेत अवस्थामा गगनलाई देखेपछि तत्काल विद्यालय र परिवारमा खबर गरेको बताइन् । ‘त्यो द’र्दनाक अवस्थाले मसँगै अरू विद्यार्थी विक्षिप्त बने । थुप्रै विद्यार्थी सँगै थिए । डोजर चलेको विषयमा कुनै जानकारी थिएन,’ उनले भनिन,‘आँखाअगाडि एउटा

राम्रो विद्यार्थी गुमाएको पीडाले निदाउन सकेकी छैन।’ दुर्घटनाको केहीबेरमै आफन्तहरूले थप उपचारको आशामा गुल्मी अस्पताल लगे पनि अन्तत: गगन फर्किएनन् । घ’टनापछि डोजरचालक शेरबहादुर विक फरार छन् ।

मृ’तक गगनका बुबा हरिबहादुर रायमाझीले छोराकाे ज्यान पैसासँग नसाट्न प्रहरी तथा प्रशासनसँग आग्रह गरे । उनले बिनालाइसेन्स र बिनासूचना डोजर सञ्चालन गर्ने चालक र निर्माण व्यावसायीलाई हदैसम्मको कारबाहीको माग गरे । ‘अब मेरो छोरो फर्किँदैन निर्माण व्यवसायीको

लापर्बाहीविरुद्ध सबै बोल्दिनुपर्‍यो,’ उनले नयाँ पत्रिकासँग रुँदै भने, ‘पैसाले दोषी उम्किए मृत”कको आत्माले शान्ति पाउँदैन ।’ जिल्ला प्रहरी कार्यालय गुल्मीका निमित्त प्रमुख प्रहरी नायब उपरीक्षक माधवराज खरेलले वडागाउँको घ”टनामा चरम लापर्बाही देखिएको बताए ।

उनले सूर्य कन्स्ट्रक्सनका निर्माण व्यवसायी बोमबहादुर भाट र लु २ क ९४६७ नम्बरको डोजर नियन्त्रणमा लिएको बताए । चालक नै फरार भएकाले लाइसेन्स भए वा नभएको विषयमा अनुसन्धान भइरहेको जानकारी दिए ।

मुसिकोट नगरपालिका ३ धारापानी हुँदै पृथ्वी मावि पढ्न आउने विद्यार्थीहरूको बिहान ८ बजेबाट नै घुइँचो चल्छ । अहिले डोजर सञ्चालन भएको सडक नयाँ होइन । स्थानीयका अनुसार डोजर सञ्चालन गर्नुपर्ने ठूलो काम पनि थिएन । तर, विद्यार्थी विद्यालय हिँड्ने समयमा बिनासूचना सञ्चालन गरियो ।

डोजरले फालेको ढुंगाले लागेर रायमाझी परिवारको छोरा, पृथ्वी माविको विद्यार्थी मात्रै नभएर देशकै एक होनहार कणधार गुमाउनुपरेको छ । यो निर्माण व्यावसायीको चरम लापर्बाही हो । स्थानीय युवा वसन्त अधिकारीले रातडाँडा–मुसिकोट मैदान–नेटा सडकको काममा ढिकासुस्ती मात्रै नभएर एकजना विद्यार्थीले अनाहकमा ज्यान गुमाउनुपरेको बताए ।

निर्माण व्यावसायीले समयमै काम गर्न नसकेपछि एक वर्षे म्याद थपको प्रक्रिया कुरेका छन् । गत चैतमै ठेक्काको म्याद सकिएपछि ग्राभेलपछि नाली व्यवस्थापनको काम गरिरहेको सडक पूर्वाधार विकास कार्यालय गुल्मीका प्रमुख इन्जिनियर सागर मरासिनीले बताए । नयाँपत्रिका

२०७९ जेष्ठ ३०, सोमबार १२:५३ 0 Minutes 289 Views

यहाँ प्रकाशित कुनै समाचारमा तपाईंको गुनासो भए हामीलाई इमेल गर्न सक्नुहुनेछ । यही इमेलमा तपाईंले आफ्नो विचार वा विश्लेषण, सल्लाह र सुझाव पनि पठाउन सक्नुहुनेछ । हामीसँग तपाईं फेसबुक र ट्विटरमा पनि जोडिन सक्नुहुन्छ । हामीसँग तपाईं फेसबुकट्विटरमा पनि जोडिन सक्नुहुन्छ ।