२०७९ आश्विन २१
  • काठमाडौँ

बिद्यालयमा केटीहरुको लागि सरकारले सेनेटरी प्याड आधा भन्दा बढी केटाले लगाएको रहस्य खुल्यो !

काठमाडौं । भारत, बिहारको सारण जिल्लाका एक रोचक घटना भएको छ ।

त्यहाँको माँझी ब्लकमा हलकोरी शाह हाई स्कूल छ, जहाँ केटी र केटाहरूलाई सेनेटरी प्याड र वर्दी वितरण गरिएको थियो । विद्यालयका पुराना प्रधानाध्यापक अवकाश लिएर नयाँले पदभार ग्रहण गरेपछि यो कुरा बाहिर आएको हो ।

बिहारका मुख्यमन्त्री नितिश कुमारले फेब्रुअरी २०१५ मा सरकारी विद्यालयमा छात्राहरूलाई निःशुल्क सेनेटरी प्याड वितरण गर्ने घोषणा गरेका थिए । योजनाको नाम–‘मुख्यमन्त्री किशोरी स्वास्थ्य कार्यक्रम’ रहेको थियो ।

यस योजनाको उद्देश्य केटीहरूको पढाई छाड्ने दरमा सुधार गर्नु र उनीहरूको स्वास्थ्य र सरसफाइमा सुधार गर्नु थियो । यस योजना अन्तर्गत कक्षा ८ देखि १० सम्मका छात्रालाई वार्षिक भारु १५० रुपैयाँ दिइने थियो ।

जनसत्ताको रिपोर्टका अनुसार केटीका लागि सञ्चालित यो योजनाको लाभ कागजमै दर्जनौं केटालाई पनि दिइएको थियो । पुराना प्रधानाध्यापक अवकाश लिएर नयाँ आएपछि यो तथ्य बाहिर आएको हो । पुराना प्रधानाध्यापक अशोक कुमार राई, नयाँ प्रधानाध्यापक रईस उल एहरर खान हुन् ।

नयाँ प्रधानाध्यापक खान आएलगत्तै उनले गत वर्ष सञ्चालन भएका सबै योजनाको उपयोगिता प्रमाणपत्र अर्थात् उपयोगिता प्रमाणपत्र मागे । यसअघिका प्रधानाध्यापकले करिब भारु १ करोड योजनाको प्रमाणपत्र विभागमा बुझाएका छैनन् । बैंक स्टेटमेन्ट बाहिर आएपछि केटीका लागि सञ्चालित योजनाको रकम केटाको खातामा पनि जम्मा भएको थाहा भयो ।

घोटाला बाहिर आएपछि प्रधानाध्यापकले जिल्ला अधिकारीलाई पत्र लेखेर सम्पूर्ण कुरा जानकारी गराए । जिल्ला शिक्षा अधिकारी अजय कुमार सिंहले पीटीआईलाई भने, ‘विद्यालयका प्रधानाध्यापकले कोषमा धाँधली गरेको पाइएको थियो ।

प्रधानाध्यापकले आफ्नो प्रतिवेदनमा विद्यालयका कम्तीमा सात जना केटाकेटीलाई २०१६–१७ मा योजना अन्तर्गत रकम निकासा गरेको बताए ।’ डीईओले थप भने, ‘यस विषयमा अगाडि बढ्न २ सदस्यीय समिति गठन गरिएको छ ।

समितिको छानबिनका आधारमा दोषीलाई कारबाही गरिनेछ । समितिले चार दिनभित्र प्रतिवेदन बुझाउने छ । योजनामा ​​वार्षिक भारु ६० करोड रुपैयाँ खर्च हुन्छ । र सरकारी वेबसाइटका अनुसार लगभग ३७ लाख छात्राहरू यस योजनाको लाभार्थी बन्छन् ।

२०७८ माघ १५, शनिबार ०४:०१ 0 Minutes 150 Views

यहाँ प्रकाशित कुनै समाचारमा तपाईंको गुनासो भए हामीलाई इमेल गर्न सक्नुहुनेछ । यही इमेलमा तपाईंले आफ्नो विचार वा विश्लेषण, सल्लाह र सुझाव पनि पठाउन सक्नुहुनेछ । हामीसँग तपाईं फेसबुक र ट्विटरमा पनि जोडिन सक्नुहुन्छ । हामीसँग तपाईं फेसबुकट्विटरमा पनि जोडिन सक्नुहुन्छ ।