२०७९ आश्विन २१
  • काठमाडौँ

मलेसियाले बिदेशीलाई नागरिता दिने घोषणा, कस्ता ब्याक्तिले नागरिकता पाउन सक्छन ?

आवेदकहरूले वैध विवाह कागजातहरू पेश गर्न सक्ने हो भने सरकारले नागरिकता प्रमाणपत्र जारी गर्न कुनै समस्या छैन, गृहमन्त्री हमजाह जैनुदिनले भने।

हमजाह जैनुदिनले नागरिकता दिने प्रकृया देशको प्रचलित कानुन बमोजिम गर्नुपर्ने बताउँछन् ।

सेलामा नजिकैको सुङ्गाई बायोरमा आज आयोजित ‘केन्दुरी कम्पुङ’ कार्यक्रममा सहभागी भएपछि पत्रकार सम्मेलनमा उनले भने, ‘सर्तहरूमध्ये वैध विवाह प्रमाणपत्र हुनुपर्ने र विवाह मलेशियामै दर्ता हुनुपर्ने हो ।

हमजाहले एक रिपोर्टको जवाफमा यो भनेका थिए जसमा उनको उद्धृत गरिएको थियो कि रोहाना अब्दुल्लाको नागरिकता स्थिति निर्धारण गर्न गहन अनुसन्धान गरिनेछ, जुन उनको इन्डोनेसियाली आमा ले २२ वर्ष पहिले किन्डरगार्टेनमा दुई महिनाको बच्चाको रूपमा छोडिएको थियो पछि आमा आफ्नो देश फर्किनुभयो ।

बच्चासँग पहिचान कागजातहरू नभएको कारणले विद्यालय छोड्न बाध्य भएको बताइएको छ। उनले सबै पक्षलाई नागरिकता प्राप्तिका लागि निर्धारित नियम र सर्तहरू पालना गर्न सल्लाह दिए, जस्तै विवाह दर्ता गर्दा, पछि आफ्ना छोराछोरीलाई समावेश गर्ने।

उनले भने, ‘विवाह प्रमाणपत्र भए पनि देशमा विवाह दर्ता नभएमा विवाह नगरी वा हैसियत नभएका सन्तानको वर्गीकरणमा समस्या पर्ने गरेको छ,’ उनले भने ।

२०७८ माघ १३, बिहीबार ०४:२१ 0 Minutes 95 Views

यहाँ प्रकाशित कुनै समाचारमा तपाईंको गुनासो भए हामीलाई इमेल गर्न सक्नुहुनेछ । यही इमेलमा तपाईंले आफ्नो विचार वा विश्लेषण, सल्लाह र सुझाव पनि पठाउन सक्नुहुनेछ । हामीसँग तपाईं फेसबुक र ट्विटरमा पनि जोडिन सक्नुहुन्छ । हामीसँग तपाईं फेसबुकट्विटरमा पनि जोडिन सक्नुहुन्छ ।