२०७९ आश्विन १४
  • काठमाडौँ

इन्टेल चिप कम्पनीले मलेसियामा 9000 कामदारको लागि रोजगारी सिर्जना ।

काठमाडौँ : इन्टेल कोर्पोरेशन, विश्वको सबैभन्दा ठूलो चिप निर्माताहरू मध्ये एक, मलेसियामा यसको उन्नत उत्पादन क्षमताहरू विस्तार गर्न ७.१ बिलियन अमेरिकी डलर (RM ३० बिलियन भन्दा बढी) लगानी गर्दैछ।

अमेरिकी फर्मले विश्वभरका कारदेखि स्मार्टफोनसम्मका सबै कुरामा आवश्यक पर्ने सेमीकन्डक्टरको अभावमा सहयोगी गतिविधिका साथै यसको ग्लोबल सर्भिस सेन्टरलाई अगाडि बढाउन पेनाङको बायन लेपासमा नयाँ चिप प्याकेजिङ र परीक्षण कारखाना निर्माण गर्नेछ।

यसले पेनाङ र केदाहमा इन्टेलको मलेशियन सञ्चालनलाई विस्तार गर्नेछ, इन्टेलका प्रमुख कार्यकारी अधिकृत प्याट गेल्सिन्जरले आज यहाँ लगानीको बारेमा पत्रकार सम्मेलनमा भने। सहायक कम्पनी Intel Electronics (Malaysia) Sdn Bhd मार्फत गरिएको प्रमुख

लगानीले मलेसिया, वरिष्ठ मन्त्री र अन्तर्राष्ट्रिय व्यापार तथा उद्योग मन्त्री दातुक सेरी मोहम्मद अजमिन अलीसँग इन्टेलको ५०-वर्षीय विरासतको उत्पादन उत्कृष्टताको दीर्घकालीन रणनीतिक सहयोगलाई जोड दियो।

“यस प्रमुख लगानीले मलेसियाको राष्ट्रिय लगानी आकांक्षाको साथ राम्रो संकेत गर्दछ जसले उच्च-मूल्यको रोजगारी सिर्जना गर्दै गुणस्तरीय लगानीको लागि विश्वव्यापी हबको रूपमा मलेसियालाई अग्रस्थानमा राख्ने सुनिश्चित गर्दछ,” आजमिनले थपे।

गेल्सिन्जर कथित रूपमा यस हप्ता ताइवान र मलेसियामा वार्ताका लागि छन् जसले कसरी एशियाली उत्पादनलाई उनको परिवर्तन प्रयासहरूको लागि महत्त्वपूर्ण हुनेछ भनेर जोड दिए।
गेल्सिन्जर, जसले फेब्रुअरीमा ताइवान सेमीकन्डक्टर म्यानुफ्याक्चरिङ कम्पनी जस्ता एसियाली दिग्गजहरूबाट

उद्योगको नेतृत्व फिर्ता लिने जनादेशको साथ सबैभन्दा ठूलो अमेरिकी चिपमेकरको नेतृत्व सम्हालेका थिए, चिपको अभाव २०२३ सम्म रहने आशा गर्छन्।

“यस वर्ष समग्रमा अर्धचालक उद्योग विगत दुई-तीन दशकको तुलनामा बढ्नेछ। तर अझै पनि खाडलहरू ठूलो छन्,” उनले भने। आजमिनले नयाँ लगानीले मलेसियाका लागि ४,००० भन्दा बढी इन्टेल रोजगारीका साथै ५,००० भन्दा बढी निर्माण कार्यहरू सिर्जना गर्न मद्दत गर्ने बताए।

“चिपको अभाव र विश्वव्यापी रूपमा महामारीको रिकभरीबाट उत्पन्न हुने सम्भावित चुनौतिहरू द्वारा संचालित तेजीको विश्वव्यापी मागलाई ध्यानमा राख्दै यो उपक्रम साँच्चै समयसापेक्ष हो,” उनले थपे। मलेसियाले विश्वव्यापी चिप प्याकेजिङ र परीक्षणको १३ प्रतिशत हिस्सा ओगटेको छ।

युबाआवाज news24 बाट

२०७८ पुष ८, बिहीबार २२:४३ 1 Minute 154 Views

यहाँ प्रकाशित कुनै समाचारमा तपाईंको गुनासो भए हामीलाई इमेल गर्न सक्नुहुनेछ । यही इमेलमा तपाईंले आफ्नो विचार वा विश्लेषण, सल्लाह र सुझाव पनि पठाउन सक्नुहुनेछ । हामीसँग तपाईं फेसबुक र ट्विटरमा पनि जोडिन सक्नुहुन्छ । हामीसँग तपाईं फेसबुकट्विटरमा पनि जोडिन सक्नुहुन्छ ।