२०७९ आश्विन २१
  • काठमाडौँ

साउदीमा २५ लाख क्ष’तिपूर्ति तिर्न नसक्दा ४ वर्षदेखि नेपाल फर्कन नसकेका दामोदर !

साउदी रिहाद, प्राय सबै बिदेशिने नेपालीको सपना हुन्छ, धेरै पैसा कमाउने अनि परिवारलाई सुखका साथ पाल्ने। छोराछोरीलाई उचित शिक्षा दिलाउने। प्रवासमा दश न’ङ्ग्रा खि’याउँदा कतिपयको सपना पूरा हुन्छन् पनि।
तर, कतिपयको सपना बिचैमा भता’भुङ्ग हुन्छन्।

वैदेशिक रोजगारीका क्रममा साउदी अरेबिया पुगेका बुटवल नगरपालिका-११ का दामोदरको सपना त्यसरी भता’भुङ्ग भएको छ। उनी २०६८ साल असारमा ड्राइभर भिसामा त्यहाँ पुगेका थिए। नेपालबाट एजेन्टले ड्राइभर भिसामा साउदी पठाए पनि त्यहाँ पुग्दा उनले लेबर भिसामा पठाइएको थाहा पाए । आफू ठ’गिएको थाहा पाएपछि उनले ड्राइभर भिसामा परिवर्तन गर्न

अनुरोध गर्दा कम्पनीले २५ सय साउदी रियाल मागेपछि कम्पनी छोडेर भागेका थिए । ‘कम्पनी छोडेर भागेपछि जुबेल भन्ने ठाउँमा १ वर्ष अ’वैध रूपमै काम गरे,’ उनले खबरहबसंग भने, ‘त्यहीबेला अवै’ध कामदारहरूलाई साउदी सरकारले आ’ममाफी दिएको थियो, अनि म पनि यही बेला घर जानको लागि आउटपास लिएर बसेको थिए मालिकले काला (१ वर्षपछि पालो-पालो गरेर घर पटाउँछु) भनेको थियो । ‘

१०-१५ दिन बाँकी हुँदा मैले चलाएको गाडीको ड्राइभर साइडको अगाडीको टायर पड्किएर गाडी दुर्घ’टना प¥र्‍यो’ , उनले थपे , ‘मेरो गाडी अर्को साइडमा गएर उताबाट आएको ट्रेलामा (ठूलो)

गाडीमा ठो’किएर आ’गलागी भएर दुवै गाडी जले’र न’ष्ट भयो र अर्को गाडीको चालक पनि ज’लेर मृ’त्यु भयो ।’ आफ्नो हत्के’लामा लागेको चो’ट ६ महिनापछि ठिक हुँदै थियो । त्यो केस नमिल्दै मालिकले फेरि गाडी चलाउन भनेर दबा’व दिएको उनले बताए ।‘मालिकले तलब दिन्न भनेपछि बाध्य भएर गाडी चलाए भने, ‘पछि गाडी चलाउँदै गर्दा तैँले धेरै किच’किच गरिस् भनेर मालिकले एक दिन प्र’हरी चौ|की लिएर गयो, मालिकको छोरा र प्रहरीबिच ४०- ४५ मिनेट कुराकानी भयो त्यसपछि मलाई बयान लियो र भन्यो अब तेरो मालिकले जिम्मा लिँदैन तँ जे’ल जानपर्छ ।’

त्यसपछि हि’रासतमा राखिएका उने मालिकलाई फोन सम्पर्क गर्दा तीन महिनामा निकाल्छु भन्ने आश्वासन पाएको थिएँ । ‘तर, हिरासतमा तीन महिना पुग्नै लाग्दा जेल’मा लगेर हालिदियो’ उनले गु’नासो पोखे ।

शुरूमा ५-६ पटक प्रहरी चौ’की जाँदा जिम्मा लिएर निकालेको मालिक पछि जिम्मा लिन तयार भएन । उनले रियादस्थित नेपाली दूतावासलाई पनि जानकारी गराए । तर दूतावासले हामी केही गर्न सक्दैनौँ भन्ने जवाफ दियो ।१ वर्ष पछि अदा’लतबाट गाडीको क्ष’तिपू’र्ति बापत ७९ हजार साउदी रियाल अर्थात् नेपाली रुपैयाँ करिब २५ लाख ति’र्नुपर्ने फैसला भयो।

जे’ल प्रशासनले कुनै साउदी नागरिकले काला गरेर जान सकिने बताएपछि जे’लमै बसेका एक साउदीले भाइलाई भनेर काला गराइदिए। ४ वर्षपछि जेलबाट निस्किएका उनले क्ष’तिपू’र्ति ति’र्न सकेका छैनन् । जेलबाट छुटेको ८ महिना भइसक्यो । दूतावासले आश्वासन दिनेबाहेक केही नगरेको उनको भनाइ छ । दूतावासको वकिलले क्ष’तिपू’र्ति तिरेर नेपाल जान सक्ने बताए पनि आफूसँग त्यो रकम नहुँदा उनी त्यही छन् ।

उनले ११ वर्षदेखि बिछोडिएको परिवार भेट्न तथा आफू सकुशल नेपाल फर्किने वातावरण मिलाई आर्थिक सहयोग गर्न श्रम मन्त्रालय, वैदेशिक रोजगार विभाग,नेपाली दूतावास लगायत स्वदेश तथा विदेशमा रहने नेपाली दाजुभाइ तथा दिदीबहिनीहरूलाई सहयोग गर्न अपील गरेका छन् ।
आफूलाई सहयोग गर्न श्रीमती भगवती क्षेत्री (1707010016780) लाई सम्पर्क गर्न सकिने उनले बताएका छन् । -खबर हब बाट

२०७८ पुष ८, बिहीबार १७:३८ 1 Minute 203 Views

यहाँ प्रकाशित कुनै समाचारमा तपाईंको गुनासो भए हामीलाई इमेल गर्न सक्नुहुनेछ । यही इमेलमा तपाईंले आफ्नो विचार वा विश्लेषण, सल्लाह र सुझाव पनि पठाउन सक्नुहुनेछ । हामीसँग तपाईं फेसबुक र ट्विटरमा पनि जोडिन सक्नुहुन्छ । हामीसँग तपाईं फेसबुकट्विटरमा पनि जोडिन सक्नुहुन्छ ।