२०७९ श्रावण २६
  • काठमाडौँ

साइप्रस : नेपाली जनप्रगतिशील मञ्चका सचिव ठकुरीमाथि सेक्सुअल ह्यारेस्मेन्टको आरोप

निकोसिया (साइप्रस) । माओवादी केन्द्रको प्रवास संगठन नेपाली जनप्रगतिशील मञ्च साइप्रसका सचिव केशव ठकुरीमाथि आफ्नै कमिटीका महिला पदाधिकारीहरुलाई सेक्सुअल ह्यारेस्मेन्ट गरेको आरोप लागेको छ ।

सचिव ठकुरीले मञ्चकी उपाध्यक्ष सालामा क्षेत्री (नाम परिवर्तन)लाई ‘संगठनको कुरा गर्नुछ’ भन्दै कयौं पटक भिडियो कल गरेर यौनजन्य कुरा गर्ने, झुक्याएर नाङ्गै भएर भिडियो देखाउने, सेक्सुअल ह्यारेस्मेन्ट हुने प्रकारका म्यासेजहरु गर्ने जस्ता हर्कत गरेपछि उपाध्यक्ष क्षेत्री मञ्चको बैठकमा नै जान छोडेको पीडितले बताएकी छन् ।

उनलाई मात्र नभई पीडक ठकुरीले कार्यसमितिका महिला दुई उपाध्यक्ष, एक सचिब र केही सदस्यहरूलाई यस्तो हर्कत गरेको कारण मञ्च त्याग्न बाध्य बनाइएको बुझिएको बताइएको छ । साइप्रसमा भएका झन्डै आधा दर्जन बढी नेपाली महिलाहरुलाई अनेकौं जालझेलमा पारेर अनैतिक कार्य गर्न उक्साउने र बाध्य पार्ने गरेको तर, पीडितहरु सामाजिक बदनामीको डरले खुल्न नसकेको उनले बताइन् ।

तर, आफू भने अति भएपछि मिडियामा आएको पीडितले दाबी गरेकी छन् । यस्ता अनैतिक गतिविधिमा संलग्न उनै केशव ठकुरी अहिले फेरि जनप्रगतिशील मञ्च साइप्रसको अध्यक्ष हत्याउन लागिपरेको र यूरोप समन्वय कमिटीका केही पदाधिकारीहरूले उनैलाई बोकेर हिहिरहेको मञ्च सुत्रले जनाएको छ ।

महिला दिदीबहिनीहरु माथि अनैतिक हर्कत गर्ने र गिद्दे दृष्टि लगाउने यस्ता व्यक्तिहरुलाई कुनै संगठनको जिम्मेवारी दिन नहुने र सामाजिक रूपमा बहिष्कार गर्नुपर्ने साइप्रसको नेपाली समुदायमा आवाज उठेको छ ।

संगठनलाई तहस नहस पारे!

विश्वभर ३६ देशमा रहेको जनप्रगतिशील मञ्च मध्ये एक मात्र साइप्रसमा महिला आदिवासी जनजाति समुदायको नेतृत्व नेतृ रमिला राई अध्यक्ष रहेकी छन् । तर, सचिवमा नियुक्ति भएपछि ठकुरीले अध्यक्षलाई जानकारी नदिई कीर्ते हस्ताक्षर गर्दै कामहरू गर्न थालेको आरोप छ । त्यस्तै गुटबन्दीमा लागेको तथा संस्थालाई तहस नहस पार्ने अभियानमा लागेको समेत उनिमाथी आरोप छ ।

पीडित सालमा क्षेत्रीको कथन छ, ‘गहन जिम्मेवारी बोध नगर्ने, सागठानिक परिपक्वता नभएकोलगायतका आचरण कै कारण र मुलरूपमा सचिव ठकुरीको महिलालाई हेर्नु कुदृष्टि कै कारण सगठनका हामी दिदीबहिनीहरू तित्तर वितर हुन बाध्य भयौं ।

उनले थप भनेकी छन्, ‘झन्डै ९ हजार महिला र २ हजार पुरुष नेपाली रहेको साइप्रसमा ७० प्रतिशत महिलाको बाहुल्यता छ । महिला अध्यक्ष र महिला सचिव नै हुदा संगठनको गरिमा बढेको नै थियो तर, उनको आगमसँगै अध्यक्ष रमिलालाई काम गर्न नदिने र भाडभैलो मचिन सुरु ग¥यो ।’

साइप्रसमा नेपालबाट विद्यार्थी र घरेलु कामदार आउने गरेका छन् । सचिव ठकुरीबाट पीडित महिलाहरू शाह, अधिकारी, थापा मगर, खापुंग, घिमिरे थरका ७ भन्दा बढी पीडित महिलाहरू सम्पर्कमा आएका बताइएको छ ।

२०७८ मंसिर १३, सोमबार ००:२० 0 Minutes 149 Views

यहाँ प्रकाशित कुनै समाचारमा तपाईंको गुनासो भए हामीलाई इमेल गर्न सक्नुहुनेछ । यही इमेलमा तपाईंले आफ्नो विचार वा विश्लेषण, सल्लाह र सुझाव पनि पठाउन सक्नुहुनेछ । हामीसँग तपाईं फेसबुक र ट्विटरमा पनि जोडिन सक्नुहुन्छ । हामीसँग तपाईं फेसबुकट्विटरमा पनि जोडिन सक्नुहुन्छ ।